Obsah:
Mnohí majitelia súkromných nehnuteľností vedia z prvej ruky o energetickej účinnosti, ktorá je "zlatým štandardom" pre moderný dom. Čo presne sa však pod týmto pojmom skrýva? V prvom rade je energetická účinnosť príležitosťou, ako minúť menej prírodných zdrojov a ušetriť svoje financie.
Energetická účinnosť súkromnej domácnosti je najdôležitejším bodom, ktorému treba venovať maximálnu pozornosť. Nie je žiadnym tajomstvom, že naše domy nie sú a priori úplne vzduchotesné, pretože musí fungovať vetranie alebo musí do komína unikať dym.
Úniky znamenajú, že v lete musíme používať klimatizáciu a v zime najrôznejšie vykurovacie zariadenia. To automaticky zvyšuje naše účty za komunálne služby - elektrinu, plyn atď.
Ak naše domy urobíme energeticky účinnejšími, dokážeme ušetriť veľa peňazí na našich výdavkoch. Ako to môžeme dosiahnuť? Môžete napríklad urobiť kvalitnú a účinnú tepelnú izoláciu celého domu alebo používať výlučne úsporné žiarovky.
Prečo je to také dôležité? Faktom je, že energetická účinnosť budovy priamo ovplyvňuje úroveň spotreby energie jej obyvateľov. Okrem toho energeticky úsporná budova pomáha zachovať prirodzené prostredie voľne žijúcich zvierat a chrániť našu planétu
Obr. 1 Energetická hospodárnosť budovy
Znižujete závislosť od fosílnych palív (ropa, plyn, uhlie, rašelina), ktorých spaľovanie má negatívny vplyv na životné prostredie. V dôsledku toho platíte výrazne menej na účtoch, čo je tiež dôležité.
Obr. 2 Emisie skleníkových plynov v závislosti od triedy energetickej účinnosti budovy
Je možné v dnešnej realite navrhnúť a realizovať úsporné vykurovanie domu?
Treba si uvedomiť, že vykurovanie každého domu je v chladnom období roka a mimo neho dosť dôležité. Zvyčajne spúšťame vykurovací systém v domácnosti s prvými mrazmi, ale mnohí ľudia sa cítia nepríjemne, aj keď je teplota za oknom mierne nad nulou.
Prečo je energeticky úsporné vykurovanie domov také dôležité?
Faktom je, že vaše náklady na vykurovanie môžu predstavovať až 50 % priemerného rodinného rozpočtu, ak si vyberiete systém, ktorý nie je veľmi účinný. Preto sa energetická účinnosť dostáva do popredia, keď si chceme v zime zabezpečiť pohodlie a útulnosť domova s minimálnymi finančnými stratami.
Ak hľadáte systém s dobrou energetickou účinnosťou na vykurovanie rodinného domu, vždy máte k dispozícii niekoľko možností, medzi ktoré patrí napr
Všetky z nich dokážu vo väčšej či menšej miere zaručiť komfortné podmienky na bývanie a prácu vo vašej domácnosti, ale každý systém má svoje vlastné vlastnosti, ktoré treba pri výbere zohľadniť.
Ak hovoríme o takom pojme, ako je energeticky úsporné vykurovanie rodinného domu s minimálnymi nákladmi počas každodennej prevádzky, stojí za to zvážiť možnosť inštalácie bezpečného a spoľahlivého tepelného čerpadla vo vašom dome.
Tepelné čerpadlo využíva obnoviteľné zdroje energie namiesto fosílnych palív. Vodné, zemné a vzduchové tepelné čerpadlá sa považujú za energeticky najúčinnejšie zariadenia a v porovnaní s tradičnými zariadeniami na vykurovanie a chladenie sú ekologické a úsporné.
Ich používanie môže znížiť spotrebu energie až o 70 %.
Ako funguje? Napríklad tepelné čerpadlá so vzduchovým zdrojom odoberajú teplo zo vzduchu mimo vášho domu a ohrievajú vzduch vo vnútri. Samozrejme, na bežnú prevádzku musia byť splnené určité podmienky: najmä vonkajšia teplota musí byť v rozmedzí od -25 °C do +48 °C (inak sa výrazne znižuje účinnosť vykurovania a chladenia).
Obr. 3 Prevádzkový teplotný rozsah tepelného čerpadla so vzduchovým zdrojom
Geotermálne tepelné čerpadlá odoberajú teplo z vnútra zeme a iných alternatívnych zdrojov (podzemná voda, jazero, rieka atď.) a využívajú ho na ohrev vzduchu vo vašom dome. Ich účinnosť je vyššia ako účinnosť vzduchových čerpadiel, pretože teplota zeme, napríklad v určitej hĺbke, zostáva počas celého roka konštantná.
Ako funguje štandardné tepelné čerpadlo pre domácnosť? Zvyčajne využíva chladiaci cyklus s mechanickou kompresiou pary. V plášti cirkuluje chladivo s nízkym tlakom a nízkou teplotou, ktoré pri vstupe do výparníka získava teplo z okolitého vzduchu alebo zeme.
Dôvodom, prečo by ste si mali vybrať energeticky účinný vykurovací systém využívajúci tepelné čerpadlo, sú nízke prevádzkové náklady v porovnaní s tradičnými zariadeniami na vykurovanie domu. Ako už bolo spomenuté, vaše účty sa znížia minimálne o polovicu (až o 70 %, ak si vyberiete kvalitné tepelné čerpadlo).
Čo si vybrať? Dobrou voľbou by bolo napríklad tepelné čerpadlo od spoločnosti Mycond z radu BeeSmart. Jeho vnútorná jednotka je kompaktná a má moderný vzhľad.
Obr. 4 Tepelné čerpadlo Mycond BeeSmart
Energeticky účinný systém vykurovania domu pomocou tepelného čerpadla je cenovo dostupnou možnosťou pre mnohých majiteľov súkromných chát, ktorý je k dispozícii v nasledujúcich verziách:
Ak máte záujem o maximálnu energetickú účinnosť súkromného domu v cenovo dostupnom prevedení, môžete si vybrať tepelné čerpadlo so vzduchovým zdrojom. Ide o funkčnejšie riešenie v porovnaní s inštaláciou a používaním iba plynového kotla v dome, pretože môžete počítať s mnohými "bonusmi" v podobe:
Vzduchové tepelné čerpadlo je univerzálne zariadenie typu "všetko v jednom". Môžete s ním ľahko zorganizovať energeticky úsporné vykurovacie systémy, napríklad vzhľadom na existujúce obmedzenia výkonu elektrickej siete.
Moderné vzduchové tepelné čerpadlo spotrebuje podstatne menej elektrickej energie ako tradičné elektrické kotly od známych výrobcov. Vďaka tomu je možné vybrať a kúpiť model tepelného čerpadla, ktorý bude efektívne pracovať s dostupným výkonom takmer v každej konkrétnej situácii.
Tepelné čerpadlá, rovnako ako elektrické kotly, fungujú z elektrickej siete. Sú však mnohonásobne účinnejšie a ich účinnosť závisí od konverzného faktora (COP) konkrétneho tepelného čerpadla. COP je pomer získanej tepelnej energie k množstvu elektrickej energie spotrebovanej na chod kompresora. A zatiaľ čo elektrický kotol vyrobí toľko tepla, koľko spotrebuje elektriny, tepelné čerpadlo spotrebuje 3 až 6-krát menej.
Napríklad na výrobu 10 kWh tepla potrebuje geotermálne zariadenie 2-2,5 kWh elektrickej energie - a jeho COP je 4-5. Pri tepelných čerpadlách vzduch-voda je priemerný ročný koeficient 3.
Na odhalenie tohto mýtu o pomalej návratnosti tepelného čerpadla stačí krátka porovnávacia analýza. Na ilustračný príklad si zoberme moderný súkromný dom s rozlohou 150 m2 neďaleko Kyjeva. Elektrický kotol potrebuje na zabezpečenie vykurovania počas vykurovacej sezóny približne 20339 kWh elektrickej energie. Tepelné čerpadlo spotrebuje počas vykurovacej sezóny približne 6780 kWh. Štandardná sadzba za elektrinu je 2,68 UAH za kWh. A vychádza, že majiteľa elektrického kotla bude vykurovacia sezóna stáť 54,5 tisíc UAH a majiteľov tepelného čerpadla 18,2 tisíc UAH
Obr. 5 Prevádzkové náklady na vykurovanie domu s rozlohou 150 m2
A ak zohľadníte aj úspory z ohrevu teplej vody s možnosťou pripojenia nepriamo ohrievaného kotla a prevádzky v režime chladenia v lete (úspora na klimatizácii), návratnosť je ešte rýchlejšia.
Podľa výpočtov tento model spotrebuje 3 až 4-krát menej energie ako elektrický kotol pri výrobe rovnakého množstva tepla. Tepelné čerpadlo sa v takomto systéme stane hlavným zdrojom tepla v zime a chladu v lete.
V dôsledku toho sa rozdiel v nákladoch na vzduchové tepelné čerpadlo v porovnaní s elektrickým kotlom vráti do 4 až 6 rokov. Geotermálne čerpadlo, ktoré mnohých ľudí odrádza dodatočnými nákladmi na usporiadanie vonkajšej zemnej slučky, sa vráti v 10. až 12. roku prevádzky.
Ako sa takéto efektívne systémy vykurovania súkromného domu inštalujú a ako fungujú? Všetko je pomerne jednoduché: tepelné čerpadlo sa montuje na stenu namiesto existujúceho plynového kotla alebo vedľa neho.
Samotná vnútorná jednotka vzduchového tepelného čerpadla má kompaktné rozmery, takže s inštaláciou by nemali byť žiadne problémy. Vnútorná jednotka sa potom pripojí k existujúcemu vykurovaciemu systému v dome.
Vonkajšia jednotka tepelného čerpadla sa zvyčajne montuje na druhú stranu steny mimo domu. Po pripojení k elektrickej sieti začne tepelné čerpadlo ohrievať vodu na príjemných 55 - 65 stupňov Celzia. To úplne stačí na bežnú prevádzku radiátorov a vodných systémov podlahového vykurovania.
Upozornenie: automatika tepelného čerpadla dokáže samostatne riadiť vykurovací okruh radiátorov aj systém vodného podlahového vykurovania. Odborníci odporúčajú vymeniť staré radiátory za účinnejšie panelové jednotky typu fan-coil, ktoré sa dajú použiť na zónové vykurovanie miestností v zime a ich chladenie v lete.
+45..+55℃ +28..+40℃
Cena otázky. Odpoveď manažéra spoločnosti Mycond Limited
Koľko stojí takéto efektívne vykurovanie súkromného domu? V skutočnosti je cena súpravy tepelného čerpadla so vzduchovým zdrojom vrátane vonkajšej a vnútornej jednotky približne 4 tisíc eur (v závislosti od výkonu).
V súčasnosti sa zariadenia, ako sú tepelné čerpadlá so vzduchovým zdrojom, považujú za jedny z energeticky najúčinnejších spomedzi všetkých svojich konkurentov. Tepelné čerpadlo využíva bezplatné alternatívne zdroje obnoviteľného tepla mimo domu. Náklady na vykurovanie sú výrazne nižšie ako napríklad pri používaní elektriny, plynu alebo dreva.
Zároveň úplne prejdete na vykurovanie z elektriny a máte minimálne účty za energie. Plynový kotol môžete ponechať vo vykurovacom systéme ako "záložnú" možnosť. V takom prípade ho môžete kedykoľvek spustiť ako záložný zdroj tepla v obzvlášť chladných zimách.
Ak staviate nový dom pre celú rodinu s vysokou energetickou účinnosťou, oplatí sa zvážiť možné usporiadanie vykurovacieho systému s ďalšími záložnými (náhradnými) zdrojmi. Realizovať môžete najmä také efektívne riešenia, ako napr:
Ak neplánujete na vykurovanie domu používať plyn, alternatívnou možnosťou je inštalácia tepelného čerpadla zem alebo voda. Takéto zariadenie sa vyznačuje vysokým výkonom, ale nevýhodou pre mnohých môže byť pomerne vysoká cena, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako cena vzduchového tepelného čerpadla.
Už sme zistili, že energeticky úsporné vykurovanie domu je možné, ak si vyberiete správny systém. Aké sú však výhody a nevýhody energeticky úsporných možností zabezpečenia tepla? Začnime napríklad kotlami na tuhé palivo.
Medzi ich nesporné výhody patrí "všežravosť" - na získanie tepla môžete spaľovať takmer všetko, čo sa dá v peci spáliť. Môžu to byť napr:
Obr. 6 Typy tuhého paliva pre kotly na tuhé palivo
Medzi nevýhody patrí: takmer všetko palivo, až na vzácne výnimky, veľmi rýchlo zhorí, po čom je potrebné opäť naplniť ohnisko novým obsahom. Ak je v dome palivo, bude vám príjemne a teplo, ale budete musieť vynaložiť všetko úsilie na vytvorenie tepla.
Musíte kúpiť palivo, nájsť miesto na jeho uskladnenie v suchu. Kotol na pevné palivo potrebuje starostlivosť a údržbu, od čistenia ohniska až po vyfukovanie komína. Mnohé modely nie sú prispôsobené na ohrev teplej vody v lete, takže budete musieť použiť ďalší prietokový alebo zásobníkový kotol.
Náklady na zariadenie na tuhé palivo sa pohybujú v najširšom rozmedzí, ale určite by ste mali pripočítať náklady na kúpu a inštaláciu kvalitného komína, organizáciu ďalšieho priestoru na inštaláciu, nákup paliva atď. V dôsledku toho sa cenovka môže zvýšiť 2,5-3-krát.
Ak je potrebné váš dom pripojiť na hlavný plynovod, náklady na systém sa ešte zvýšia. Je potrebné vypracovať a schváliť projekt, získať povolenie, kúpiť a nainštalovať plynomer a vykonať mnoho ďalších činností. V dôsledku toho môže byť počiatočná investícia do plynového vykurovacieho systému ešte vyššia ako v prípade kotla na pevné palivo.
Možno je vašou voľbou energeticky úsporný rodinný dom s elektrickým vykurovacím kotlom? V súčasnosti sa elektrické kotly považujú za najlacnejšie z hľadiska počiatočnej investície. Medzi výhody patria aj kompaktné rozmery a nie je potrebný komín.
Z nevýhod stojí za zmienku len jedna: na vykurovanie 10 metrov štvorcových plochy je potrebný približne jeden kilowatt výkonu kotla. Na súkromný dom s rozlohou 140 metrov štvorcových budete potrebovať kotol s výkonom približne 15 kilowattov, ktorý je pripojený na trojfázovú sieť 380 V
V dôsledku toho budete musieť získať povolenie na zavedenie elektrického vykurovacieho systému v dome, potom vynaložiť peniaze na kúpu drahého rozvádzača a dohodnúť sa na pridelení potrebného výkonu z najbližšej rozvodne.
Aj keď nainštalujete špeciálny denný a nočný merač, celkové náklady na platbu za vykurovanie elektrinou môžu byť neúnosné.
Za funkčnejšie sa v tomto ohľade považujú energeticky úsporné systémy vykurovania domov na báze plynových kotlov. Pomocou takéhoto zariadenia môžete nielen vykurovať dom, ale aj ohrievať vodu v každom ročnom období.
Je tu však jedna podstatná nevýhoda - rastúce ceny zemného plynu, ktoré sa jednoducho nedajú kontrolovať a predvídať. Okrem vykurovania a ohrevu vody budete plyn využívať aj na varenie na sporáku, s čím tiež treba počítať.
Túto zdanlivo beznádejnú situáciu môžu zachrániť moderné tepelné čerpadlá, ktoré využívajú len alternatívne zdroje obnoviteľnej energie. Použitie najmodernejších energeticky úsporných technológií v týchto zariadeniach umožňuje zaručiť najmä účinnosť a komfort získavania tepla v dome. Majiteľ domu pritom zaplatí len za každé 3, 4 alebo 5 kilowattov tepla, ktoré bolo získané zo zeme, vody alebo vzduchu.
V posledných rokoch sa vykurovanie tepelným čerpadlom stalo obľúbenou alternatívou k tradičným vykurovacím systémom. Tento typ vykurovania zahŕňa získavanie tepla zo vzduchu, vody alebo zeme mimo budovy a jeho prenos dovnútra s cieľom zabezpečiť teplo.
Jednou z najväčších výhod vykurovania pomocou tepelného čerpadla je jeho energetická účinnosť. Na výrobu rovnakého množstva tepla potrebuje menej energie ako iné vykurovacie systémy vrátane elektrického vykurovania. To z neho robí ekologickejšiu možnosť a môže viesť aj k nižším nákladom na vykurovanie pre majiteľov domov.
Takisto sa ľahko udržiavajú a majú dlhú životnosť, takže z dlhodobého hľadiska sú dobrou investíciou. Okrem toho sa tepelné čerpadlá môžu používať na rôznych miestach vrátane súkromných domov, fariem a komerčných budov.
Pri zvažovaní nákladovej efektívnosti možnosti vykurovania treba zohľadniť počiatočné náklady na inštaláciu. Tepelné čerpadlá majú vyššie náklady na inštaláciu ako iné možnosti vykurovania, napríklad plynové kotly alebo zariadenia na pevné palivo.
Tepelné čerpadlá však poskytujú účinnejšie a ekologickejšie riešenie vykurovania, čo z nich robí výhodnejšiu dlhodobú investíciu. Okrem toho niektoré vlády ponúkajú stimuly alebo daňové úľavy na inštaláciu tepelných čerpadiel, ktoré môžu kompenzovať počiatočné náklady na inštaláciu.
Ďalším dôležitým faktorom pri porovnávaní nákladovej efektívnosti možností vykurovania sú dlhodobé náklady na energiu. Tepelné čerpadlá majú nižšie náklady na elektrickú energiu v porovnaní s inými možnosťami vykurovania, ako je elektrické vykurovanie alebo plynové kotly.
Dôvodom je, že tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla obnoviteľné zdroje energie, ako je teplo vzduchu alebo zeme, čo má za následok nižšiu spotrebu energie a nižšie účty za elektrinu.
Na druhej strane, plynové kotly a elektrické vykurovanie vyžadujú na výrobu tepla neobnoviteľné zdroje energie, ktoré môžu byť drahšie a z dlhodobého hľadiska menej efektívne.
Celkovo možno povedať, že hoci sú počiatočné náklady na inštaláciu tepelných čerpadiel vyššie, ich dlhodobé náklady na elektrinu sú nižšie ako náklady na elektrinu iných možností vykurovania.
Pri navrhovaní a realizácii moderných vykurovacích systémov mnohé firmy venujú veľmi malú pozornosť automatizácii a zavedeniu moderných regulačných zariadení, ktoré by mali monitorovať teplotu v rôznych miestnostiach a priestoroch.
Dôvodov môže byť mnoho, od banálnej neochoty dodávateľa príliš komplikovať inštaláciu vykurovania až po banálnu neznalosť všetkých výhod takéhoto riešenia. Zákazník si možno ani neuvedomuje, že správne zvolená automatizácia mu výrazne šetrí náklady na vykurovanie. Väčšina tepelných čerpadiel má zabudovanú automatizáciu, ktorá výrazne zjednodušuje správu systému a vďaka ďalším funkciám a nastaveniam umožňuje ešte viac ušetriť. Napríklad
Ako ukazuje prax a skúsenosti pracovníkov dev.mycond, skôr či neskôr bude chcieť spotrebiteľ optimalizovať svoje náklady a výdavky, na čo bude potrebovať napríklad modernizáciu existujúceho vykurovacieho systému. Optimalizácia výroby tepla je mimoriadne dôležitá, pretože na vykurovanie rovnakej plochy budete potrebovať menej zdrojov.
Jedným z možných riešení je automatizácia vykurovacích systémov - použitie snímačov, termostatov a iných monitorovacích a riadiacich prvkov na udržiavanie požadovanej teploty v každej konkrétnej miestnosti.
Obr. 7 Termostaty a termostaty pre vykurovacie systémy
Čo máme na mysli, keď hovoríme o automatizácii vykurovacieho systému?
V prvom rade hovoríme o použití termostatov, ktorých inštalácia umožňuje regulovať teplotu v ktorejkoľvek z miestností v dome.
Regulácia sa vykonáva jednoduchým spôsobom: monitorujú sa dostupné údaje (teplota podlahy, vnútorná teplota atď.) a potom sa vydá príkaz na zapnutie alebo vypnutie vykurovacieho systému v danej miestnosti.
Termostaty pre vykurovacie systémy môžu byť mechanické alebo elektronické. Mechanické sa vyznačujú prijateľnou cenou, ale nižšou presnosťou udržiavania nastavenej teploty. Digitálne termostaty udržiavajú teplotu s presnosťou 0,1 C a možno ich naprogramovať na niekoľko scenárov počas jedného dňa aj na všetky dni v týždni.
Ako to funguje v praxi? Ak ste celý deň v práci a nikto nie je doma, automatika môže zapnúť vykurovanie hodinu pred vaším prebudením a vyhriať miestnosť na príjemnú teplotu 22 - 23 stupňov Celzia. Po vašom odchode termostat zníži teplotu v miestnosti o niekoľko stupňov a potom ju opäť zvýši večer, kým sa vrátite z práce. V noci sa teplota zníži pre pohodlný spánok a ráno sa všetko opäť zopakuje.
Výsledkom je, že automatizácia vám umožňuje výrazne ušetriť zdroje na vykurovanie, a teda aj vaše výdavky na konci mesiaca. Prax ukazuje, že programovateľné elektronické termostaty implementované do vykurovacieho systému môžu znížiť vaše náklady na vykurovanie o tretinu, čo bude pre mnohých ľudí veľmi užitočné.
V akých vykurovacích systémoch sa dajú termostaty použiť? Takmer v každom, vrátane:
Odborníci spoločnosti Mycond odporúčajú, aby ste už v počiatočných fázach výstavby uvažovali o zavedení automatickej regulácie teploty tepla - umožní vám to skryť všetky káble a rozvodné skrine. Dnes však existujú aj moderné bezdrôtové riešenia, ktoré umožňujú integrovať termostaty do existujúceho systému bez vážnych časových nákladov na opravy.
Ako vykurovať rodinný dom bez plynu a dreva? Je možné odmietnuť používanie elektrických vykurovacích kotlov? Samozrejme, možností je pomerne veľa a vy sa musíte rozhodnúť, ktorú z nich si vybrať pre váš konkrétny prípad a existujúcu domácnosť.
Každý súkromný dom a každý prípad je individuálny, preto je pri výbere energeticky účinného a odolného systému dôležité zohľadniť mnohé vlastnosti a parametre.
Dôležité sú vlastnosti domu, stupeň a kvalita jeho zateplenia.
Je potrebné zohľadniť možné tepelné straty, určiť množstvo potrebného tepla, potreby teplej vody atď. odporúčame zvoliť energeticky najúčinnejšie riešenia - vzduchové tepelné čerpadlá, ktoré z dlhodobého hľadiska minimalizujú vaše náklady a výdavky.
Ako vykurovať rodinný dom bez plynu a dreva? Je možné odmietnuť používanie elektrických vykurovacích kotlov?
Samozrejme, možností je pomerne veľa a vy sa musíte rozhodnúť, ktorú z nich si vybrať pre váš konkrétny prípad a existujúcu domácnosť.
Každý súkromný dom a každý prípad je individuálny, preto je pri výbere energeticky účinného a odolného systému dôležité zohľadniť mnohé vlastnosti a parametre. Dôležité sú vlastnosti domu, stupeň a kvalita jeho izolácie.
Je potrebné zohľadniť možné tepelné straty, určiť množstvo potrebného tepla, potreby teplej vody a pod. odporúčame zvoliť energeticky najúčinnejšie riešenia - vzduchové tepelné čerpadlá, ktoré z dlhodobého hľadiska minimalizujú vaše náklady a výdavky.
Odporúčané články: https: //mycond.ua/blog/perevagy-teplovyh-nasosiv-mycond