Čo je to zvlhčovač vzduchu? | Systémy HVAC od spoločnosti Mycond - fan-coily, tepelné čerpadlá, odvlhčovače

Čo je to zvlhčovač vzduchu?

Čo je to zvlhčovač vzduchu?

Obsah:

  • Čo je to zvlhčovač vzduchu?
  • Na čo slúži zvlhčovač vzduchu?
  • Existujúce typy zvlhčovačov vzduchu
  • Princíp činnosti elektródových zvlhčovačov vzduchu
  • Parametre, ktoré treba zohľadniť pri výbere zvlhčovača vzduchu.
  • Závery.

Zvlhčovač vzduchu je klimatizačná jednotka určená najmä na zvýšenie vlhkosti vzduchu v interiéri. Komplexné klimatizačné a ventilačné systémy môžu okrem iného zabezpečovať aj zvlhčovanie vzduchu.
Najprv si povedzme, na čo potrebujeme zvlhčovač vzduchu.

Hlavným poslaním zvlhčovača vzduchu je nasýtiť vzduch vlhkosťou až na optimálne (nastavené) parametre.
Bežne sa vlhkosť vzduchu pohybuje medzi 40 a 60 %. V suchom počasí počas zimy alebo leta sa však táto hodnota môže znížiť na 20 - 30 %.
Pri nízkej vlhkosti sa vzduch stáva suchým, čo môže spôsobiť vysušenie a podráždenie pokožky, očí atď.
Suchý vzduch je priaznivý pre šírenie prachu, vírusov, baktérií, alergénov a roztočov.

To všetko môže byť mimoriadne škodlivé pre zdravie, pretože:

  • existuje zvýšené riziko zhoršenia príznakov alergie. Suchý vzduch je obzvlášť nebezpečný pre ľudí alergických na peľ, prach alebo domáce zvieratá;
  • zvyšuje sa pravdepodobnosť šírenia infekčných ochorení. Baktérie a vírusy zostávajú vo vzduchu dlhšie, čo zvyšuje riziko nákazy;
  • sliznice sú suché, čo zhoršuje ich ochrannú funkciu;
  • zhoršuje sa fungovanie imunitného systému;
  • nízka vlhkosť vzduchu môže mať za následok rýchlu únavu, ktorá ovplyvňuje výkonnosť;
  • suchý vzduch môže mať nepriaznivý vplyv na vzhľad človeka, pretože pokožka sa vysušuje, stráca svoju pružnosť a prirodzenú farbu.


medium shot sick woman home

Existujúce typy zvlhčovačov vzduchu

V súčasnosti existujú tieto typy zvlhčovačov vzduchu:

  1. Ultrazvuk: tieto zariadenia premieňajú vodu na kvapôčkovú hmlu pomocou ultrazvukových vibrácií s ventilátorom, ktorý dopravuje paru do miestnosti.
  2. Para: tieto jednotky zohrievajú a odparujú vodu ako rýchlovarná kanvica s ventilátorom, ktorý privádza paru do miestnosti.
  3. Konvenčné: tieto jednotky fungujú na jednoduchom princípe, keď voda z nádrže steká na vykurovacie teleso s ventilátorom dodávajúcim paru do miestnosti.
  4. Impeler: tieto zvlhčovače sú vybavené rotujúcim diskom, ktorý privádza vodu do difúzora. Difúzor rozprašuje vodu na jemné kvapôčky a výslednú vlhkú hmlu vypúšťa do vzduchu.
  5. Vysokotlakové: tieto zvlhčovače rozprašujú vodu prostredníctvom špeciálnych trysiek pod vysokým tlakom (zvyčajne 70 barov), čím zabezpečujú veľmi jemné rozprašovanie vody v miestnosti.

Princíp činnosti elektródových zvlhčovačov

Tieto prístroje fungujú na jednoduchom princípe: nádrž sa naplní vodou a elektródy ponorené do vody sú pod napätím.
Prúd pretekajúci vodou ju ohrieva na bod varu. Voda sa v dôsledku varu odparuje a vstupuje do vzduchového kanála, aby sa pomocou prívodnej a odvodnej jednotky rozvádzala po všetkých miestnostiach.
Integrovaná automatika riadi celý proces a zabezpečuje jeho bezpečnosť pre používateľov.

Pozor! Zvlhčovač vzduchu je vhodnejšie inštalovať spolu so vzduchotechnickou jednotkou, inak bude jeho inštalácia komplikovanejšia a drahšia.

Parametre, ktoré treba zohľadniť pri výbere zvlhčovača vzduchu

Zvlhčovače vzduchu majú rôzny výkon a každý objekt si vyžaduje individuálny výpočet deficitu vlhkosti. Pri výpočte sa zohľadňujú tieto kľúčové parametre:

  • Požadovaná vlhkosť vnútorného vzduchu (pri nastavenej teplote).
  • Teplota a vlhkosť vonkajšieho vzduchu.
  • Dostupnosť a kapacita privádzaného vetrania.
  • Veľkosť miestnosti.
  • Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť požadovaný výkon zvlhčovača (obsadenosť, hygroskopické vlastnosti a obsah vlhkosti v materiáloch atď.)

Obsah vlhkosti (absolútna vlhkosť) vzduchu Х1 a Х2 sa určuje pomocou ID diagramu na základe nastavených hodnôt teploty vzduchu a relatívnej vlhkosti.
Na určenie obsahu vlhkosti nakreslite zvislú čiaru od nastavenej teploty (na spodnej stupnici) až po priesečník s krivkou označenou ako požadovaná úroveň vlhkosti. Od priesečníka nakreslite vodorovnú čiaru vzduchu vpravo, ktorá bude zobrazovať požadovanú hodnotu absolútnej vlhkosti v priesečníku so stupnicou.
Napríklad pri teplote 23 °C a relatívnej vlhkosti 50 % obsahuje 1 kg suchého vzduchu 9 g vody (to znamená, že obsah vlhkosti je 9 g/kg). Vo vyššie uvedenom ID diagrame má teplota vzduchu dolnú hranicu -10 °C. Keďže obsah vlhkosti studeného vzduchu je veľmi nízky, pri teplotách nižších ako -10 °C možno obsah vlhkosti Х1 približne odhadnúť na 0,5 g/kg.
Pre obytné miestnosti s vonkajšou teplotou vzduchu rovnajúcou sa -20 °C a vnútornou teplotou vzduchu a vlhkosťou vzduchu +22 °C, resp. 50 % sú typické hodnoty deficitu vlhkosti nasledovné:

  • byt/chata s plochou 80-120 m², vybavený prívodným vetraním: Q = 3,3 kg/h
  • byt/chata s plochou 120-160 m², vybavený prívodným vetraním: Q = 6,6 kg/h
  • chata s rozlohou 450 m², vybavená prívodnou ventiláciou: Q = 18,8 kg/h

Po výpočte deficitu vlhkosti môžete pokračovať vo výbere typu a modelu zvlhčovača vzduchu.

Závery:

Používanie zvlhčovača vzduchu umožní udržiavať požadovanú vnútornú klímu a optimálnu úroveň vlhkosti, čím sa zabezpečí príjemné životné a pracovné prostredie.
Mycond ponúka široký výber zariadení na reguláciu klímy od zvlhčovačov vzduchu / odvlhčovačov vzduchu a prívodno-odťahových jednotiek až po automatické riadiace systémy, ktoré sa vyznačujú odolnosťou, vysokým výkonom a inovatívnymi riešeniami.

Odporúčané články: https://mycond.eu/blog/what-fan-coil-unit

https://mycond.eu/blog/ventilation-why-it-prerequisite-healthy-life

https://mycond.eu/blog/what-air-dehumidifier-and-what-do-you-need-it